Hakkımızda

Aydın şöförler taksiciler otobüsçüler minibüsçüler ve servis aracı işletmeleri esnaf odası, esnaf ve sanat sahipleriyle bunların yanlarında çalışanların meslekle ilgili müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak,şoförlük mesleğini değişen ve gelişen günümüz koşullarına uygun olarak gelişmesini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleriyle ve halkla olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak, meslek disiplinini, ahlakını korumak amacıyla kurulmuş 5362 sayılı esnaf ve sanatkarlar kanununa bağlı kamu kurumu niteliğinde bir  meslek kuruluşudur. 

Bu gün ilimizde en güçlü ve en fazla üye sayısına sahip sivil toplum örgütü olan Aydın Şoförler ve Otomobilciler Odası 1955 yılında 3-5 büyüğümüzün bir araya gelmesiyle o zamanki adıyla “Şoförler Cemiyeti” adı altında kurulmuştur.

Şoförler Cemiyeti 1964 yılına kadar Şoför esnafına çok zor şartlarda hizmetlerini sürdürmüştür. 17.07.1964 yılında yüce Meclisimiz tarafından esnafımızın dert ve sorunları ele alınmış ve bu çabalar neticesinde 507 sayılı Esnaf ve küçük sanatkarlar kanununu çıkarmak suretiyle Şoförler Cemiyeti adı altında faaliyet gösteren bu kuruluşları 507 sayılı kanun kapsamına alarak “Şoförler ve Otomobilciler Derneği” adını almıştır.

Şoförler Odaları 1955 yılından 1984 yılına kadar mevcut şoför esnafını bir çatı altında toplayarak onların hak ve menfaatlerini korumuş, 1984 yılında Esnaf sicil kayıtlarıyla daha düzenli bir hale gelmiş ve günümüzde de Şoför ve otomobilci olmak isteyen kimseleri de odasına kayıt ederek onların meslek sahibi olmaları için yasal prosedürü yerine getirmektedir.

17.05.1991 tarihinde 3741 sayılı kanunla Esnaf ve Küçük Sanatkarlar kanununda yeniden bir tadilat yapılarak Meslek odamız bu günkü adı olan Aydın Şoförler-Otomobilciler-Otobüsçüler ve Minibüsçüler Odası adıyla güçlü bir şekilde faaliyetlerine devam etmektedir.

Bu gün ilimizde en güçlü ve en fazla üye sayısına sahip sivil toplum örgütü olan Aydın Şoförler-Otomobilciler-Otobüsçüler ve Minibüsçüler Odası kurulduğu günden bu güne kadar üyelerine pek çok hizmetler vermiştir. Günümüzde de gelişen ve değişen dünyanın gereklerine uygun olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Üyelerimizin, kayıt ve sicil işlemleri son sistem bilgisayar ortamında tutularak üyelerimizin gerek Bağ-Kur gerekse resmi dairelerle olan yazışmalarında istenen belge ve bilgileri 1-2 dakika içinde kendilerine verip çok değerli zaman kayıpları önlenmektedir.